.
چهارشنبه 29 دي 1400.

سایت طب سوزنی،طب سوزنی،کتاب طب سوزنی،نادعلی اسماعیلی،آکوپانچر

عنوان : درمان تیره گی کلی رنگ پوست ، دندانها و لب با طب سوزنی

از : دکتر میر سید محمد مواظب / ایران / کاشان

در T.C.M ، کلیه ها همیشه به عنوان ریشه زندگی نامیده شده است . کلیه بنیاد تمام yin و yang دستگا ههای دیگر بدن است ( yin و yang اولیه)

Yin کلیه بنیاد مادی برای yang کلیه است و yang کلیه تظاهر خارجی yin کلیه است. برای بقاء روی هم متکی اند ، کمبود یکی باعث کمبود دیگری می شود .

لذا در درمان بایستی هم yin و هم yang کلیه را تقویت کرد تا از تخلیه آنها جلوگیری شود .

اعمال کلیه :

ذخیره کردن اکسیر ، حکومت روی تولد ، رشد و نمو و تولید مثل ، تولید Marrow ، حکومت روی آب بدن ، کنترل دریافت Qi ، کنترل منافذ پایین تر بدن و مامن اراده است . از طریق گوش به خارج باز می شود . جلوه گر در موها

طحال رُل مهمی در تغییر و انتقال مایعات بدن دارد ، حرارت لازم اینکار از طرف yang کلیه تأمین می شود . قسمتی از Qi غذایی که توسط طحال تهیه شده به قلب رفته و با کمک Qi کلیه (yang Qi ) تبدیل به خون می گردد.

اعمال طحال :

حکومت روی تغییر و تبدیل غذا ، مایعات و انتقال آن به نقاط مختلف بدن - کنترل خون ، کنترل عضلات و اعضای چهارگانه

طحال در دهان باز می شود و در لبها تظاهر می کند . طحال کنترل Qi بالا رونده را به عهده دارد. طحال مأمن تأفکر است .

اعمال ریه :

کنترل روی Qi و تنفس و روی مریدینها و سرخرگهای خونی ، تنظیم حرکات مایعات بدن ، کنترل پوست و مو، Qi را پخش کرده و به پایئن می فرستد . ریه Qi را به پایین می فرستد ، تا به کلیه رسیده و کلیه ها آنها را نگهدارد .

وظیفه ریه فرستادن مایعات به صورت ذرات ریز مه مانند ، به زیر پوست است تا پوست را شاداب و مو را سالم و درخشان نگه دارد . اختلال در این عمل باعث خشکی و پژمردگی پوست و خشکی و ریختن موها می شود . رنگ صورت تیره و گرفته ناشی از تظاهر yin ( بیماریهای داخلی ) می باشد .

رنگ خاکستری مایل به سیاه ، ضعف کلیه ها را می رساند لب های تیره و یا آبی تیره ، سردی خیلی زیاد و بیماری کلیه را می رساند . دندانهای تیره و گچی ، yin کلیه از بین رفته و یا خیلی کم شده است . زبان بار خاکستری و صاف داشته باشد نشان دهنده بیماری سرمایی است و   yang ناکافی است .

Yang طحال که کم باشد در طولانی مدت yang کلیه کم می شود . در نتیجه Qi ریه را نمی تواند بگیرد و در دم اشکال پیدا می کند . Yang طحال که کم باشد ایجاد بلغم میکند و در ریه ذخیره می شود .

غذای هضم نشده در مدفوع ، ضعف کلیه و طحال در اثر سرما را تأئید می نماید . کرامپ های دردناک دست و پا ، ضعف خون ریه و یا حمله رطوبت و سرما را می رساند .

کلیه ها در فیزیولوژی مایعات بدن نقش بسیار مهمی دارد ، و قسمتی از مایعات را که دریافت می کنند تبخیر کرده و به طرف ریه ها می فرستند تا آنها ذا مرطوب نگه داشته و از خشکی آنها جلوگیری می کنند .

Qi اصلی و اکسیر کلیه کمک به تشکیل خون می نماید . نگرانی ، روی طحال و ریه و ترس روی کلیه ها بیشتر اثر می گذارند .

نمونه 1 :

بیمار یک پسر 7 ساله که به علت تیره گی رنگ پوست صورت و بدن مراجعه نموده است .

در معاینه ، کم خونی ، کبودی لبها ، تیره گی لثه ، و دندانها ، سستی موها و کم پشتی آنها دیده می شود . در معاینه زبان ، استازخون در کبد ، دانه های تیره در ناحیه کلیه و ریه ، زبان کم رنگ و بدون رویه و کمی مرطوب دیده می شود .

در شرح حال از بیمار ( PH ) تا قبل از چهار سالگی پوست بیمار روشن و عادی بوده است که بدنبال یک سرما خوردگی طولانی ، تغییرات بالا در وی شروع می شود.                                                           

 درمان :

Yin و yang کلیه را تقویت می کنیم . دریافت Qi توسط کلیه را اصلاح می کنیم . اکسیر حیاتی را تغذیه و تقویت می کنیم . کمبود yang  طحال را اصلاح می کنیم . انرژی و Qi ریه را تقویت می کنیم . Qi کبد را پخش کرده و خون راتنظیم می کنیم .

Kid 3 (Taixi ) – Kid 7 ( Fuliu ) –

Sp 6 ( Sanyinjiao ) – Sp 10 ( Xuehai )

St 36 ( Zusanli )

Ren 4 ( Guanyuan ) – Ren 6 ( Qihai )

Liv 3 ( Taichong )- Lu 7 ( Lieque ) – Li 4 ( Hegu )

Du 20 ( Baihui )

تمام نقاط تقویتی همراه با Moxa به غیر از Liv 3 .

توصیه های غذایی :

مصرف غذاهایی چون جو ، لوبیا سبز ، سویا ، ماش و جوانه های آن ، لوبیا قرمز ، نخود ، گردو ، پیاز ، تره ، ماهی ، میگو ، و گوشت جوجه و غذاهای فیبر دار ، سبوس گندم و سبزیجات تازه توصیه می گردد. همچنین پرهیز از غذاهای خام و صنعتی توصیه می شود .

آخرین اخبار سایت